Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklemeye hak kazanan Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projesi’nin imza töreni gerçekleşti.

Elazığ Ticaret Borsası’nda yapılan İmza törenine Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları,  Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ katıldı. 

 

 

Elazığ Ticaret Borsası tarafından hazırlanan Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projesi kapsamında, Elazığ İli Gümüşkavak Mahallesinde tüm bölgeye hizmet sunacak 2000 metrekare kapalı ve 3000 metrekare yarı kapalı alana, 540 metrekare sosyal tesislere, idari binaya ve Elektronik Satış Sistemine sahip modern bir tedarik ve ticaret merkezi kurulacak.

Merkezde 1000 adet büyükbaş veya 3000 adet küçükbaş hayvan barınma kapasitesi oluşturulacak. Projenin toplam bütçesi 27 Milyon 842 Bin 486 TL ve destek tutarı 13 Milyon 921 Bin 243 TL olarak açıklandı.

 

 

YOĞUNLU: “ET İHTİYACINI KARŞILAYACAK BİR MERKEZ, İHTİYACINI KARŞILAYACAK BİR PROJE”

Elazığ ve bölgede büyükbaş hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan bir merkez olduğunu dile getiren Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, projenin kısa sürede tamamlanıp hizmete sunulacağını kaydetti. Yoğunlu, “2023 yılında Elazığ’da gerçekten uzun zamandır konuşulan Elazığ’ın bölgenin özellikle büyük hayvancılıkla ilgili merkezi olması sebebiyle ihtiyaç duyulan ticaret merkezini, yine Hayvan Ürünleri Organize Sanayi bölgemizin et ihtiyacını karşılayacak bir merkez ihtiyacını karşılayacak bir proje. Toplamda 28 milyonluk bir bütçemiz var bunun yüzde 50’sini yaklaşık 14 milyon TL’sini ajansımız karşılayacak. Ben Sayın Başkanımıza ajansımıza göstermiş olduğu iş birliğinden dolayı bu projenin başından sonuna kadar tasarımına kadar verdiği yakın takipten dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

 

 

DUMANDAĞ: “HAYVANCILIĞA BİR CANLILIK GELECEK”

Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projesi’nin gelişime açık bir proje olduğunu dile getiren Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, hayvancılık alanında Elazığ’a bir canlılık geleceğini söyledi. Dumandağ, “Hayvancılığın bitme noktasına geldiği bir anda bu projenin faaliyete geçmesinin tarıma dayalı olan OSB’mizin faaliyete geçmesiyle beraber inşallah hayvancılığa bir canlılık gelecektir diye ümit ediyoruz. Çünkü burası bir tek Elazığ’a değil bölgeye hitap edecek bir proje. Bu projenin her ne kadar bugünkü değeri 28 bin lira üzerine bir rapor çıkmış ama bunun önü açık, tabiki fiyatları arttı bu 100 binleri bulacak bir projedir. Çok büyük bir çabalar gösterdik, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. İlimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

Öte yandan Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ve beraberindekiler Erzurum Büyükşehir Belediyesi Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı'nı gezerek bilgi aldı.